KEMET T356B106K006AT
T356B106K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T356B106K006AT
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356B106K006AT.pdf
Availability of T356B106K006AT
QUANTITY
T356B106K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356B106K006AT
Internal Part NumberEIS-T356B106K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.350" (8.90mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356B106K006AT
Related LinksT356B10, T356B106K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T356B106K006AT Details Description
Related parts for T356B106K006AT
COMP STORAGE PLSTC 6.75"L X 11"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM NO datasheet.pdf
BASE ADAPTER FOR H3CA TIMER datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 36POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf