KEMET T356D226K006AT
T356D226K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T356D226K006AT
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356D226K006AT.pdf
Availability of T356D226K006AT
QUANTITY
T356D226K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356D226K006AT
Internal Part NumberEIS-T356D226K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.7 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356D226K006AT
Related LinksT356D22, T356D226K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T356D226K006AT Details Description
Related parts for T356D226K006AT
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 130DEG RAD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED .200 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 5.5KV BOLT-I datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.495" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf