KEMET T356F476K006AS
T356F476K006AS picture photo
Mfg. Part Number
T356F476K006AS
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356F476K006AS.pdf
Availability of T356F476K006AS
QUANTITY
T356F476K006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356F476K006AS
Internal Part NumberEIS-T356F476K006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356F476K006AS
Related LinksT356F47, T356F476K006AS Datasheet, KEMET Distributor
T356F476K006AS Details Description
Related parts for T356F476K006AS
VARISTOR 670V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.14" 5MM HER CLR datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf