KEMET T356J157K006AT
T356J157K006AT picture photo
Mfg. Part Number
T356J157K006AT
Brief Description
CAP TANT 150UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356J157K006AT.pdf
Availability of T356J157K006AT
QUANTITY
T356J157K006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356J157K006AT
Internal Part NumberEIS-T356J157K006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeJ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356J157K006AT
Related LinksT356J15, T356J157K006AT Datasheet, KEMET Distributor
T356J157K006AT Details Description
Related parts for T356J157K006AT
IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS MDR-MDR PLUG 5M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-23POS OPEN FRM datasheet.pdf
IC VOLT DETECT 2.2V 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CABLE MARKER LABELS 56PCS datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 3.5MM 2P SCREENED datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 2" CIR datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2A 102 MOHM SMD datasheet.pdf