Curtis Industries T37025-24-0
T37025-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37025-24-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37025-24-0.pdf
Availability of T37025-24-0
QUANTITY
T37025-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37025-24-0
Internal Part NumberEIS-T37025-24-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationSolder Turret
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37025-24-0
Related LinksT3702, T37025-24-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37025-24-0 Details Description
Related parts for T37025-24-0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PST 5A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE datasheet.pdf
DIODE GP 1200V 240A SOT-227 datasheet.pdf