Curtis Industries T37035-20-0
T37035-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37035-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37035-20-0.pdf
Availability of T37035-20-0
QUANTITY
T37035-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37035-20-0
Internal Part NumberEIS-T37035-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37035-20-0
Related LinksT3703, T37035-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37035-20-0 Details Description
Related parts for T37035-20-0
VARISTOR 35V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MDAC DUAL V-OUT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 12POS .156 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 14BIT 125MSPS 48TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
TRANSISTOR RF POWER LDMOST datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.56 UF 5% 250 VDC RADI datasheet.pdf