Curtis Industries T37037-15-0
T37037-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37037-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37037-15-0.pdf
Availability of T37037-15-0
QUANTITY
T37037-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37037-15-0
Internal Part NumberEIS-T37037-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37037-15-0
Related LinksT3703, T37037-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37037-15-0 Details Description
Related parts for T37037-15-0
JUMPER-H9992TR/1852BK/H9992TR 2" datasheet.pdf
TIE WIRE 15" NATURAL 50LB datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SMD GOLD datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ENCLOSED datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf