Curtis Industries T37050-23-0
T37050-23-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37050-23-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37050-23-0.pdf
Availability of T37050-23-0
QUANTITY
T37050-23-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37050-23-0
Internal Part NumberEIS-T37050-23-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits23
Number of Wire Entries23
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37050-23-0
Related LinksT3705, T37050-23-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37050-23-0 Details Description
Related parts for T37050-23-0
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 37 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 2.2UH N49 datasheet.pdf