Curtis Industries T37055-26-0
T37055-26-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37055-26-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37055-26-0.pdf
Availability of T37055-26-0
QUANTITY
T37055-26-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37055-26-0
Internal Part NumberEIS-T37055-26-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits26
Number of Wire Entries26
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37055-26-0
Related LinksT3705, T37055-26-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37055-26-0 Details Description
Related parts for T37055-26-0
RES 124K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK datasheet.pdf
RES 110 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf