Curtis Industries T37063-12-0
T37063-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37063-12-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37063-12-0.pdf
Availability of T37063-12-0
QUANTITY
T37063-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37063-12-0
Internal Part NumberEIS-T37063-12-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37063-12-0
Related LinksT3706, T37063-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37063-12-0 Details Description
Related parts for T37063-12-0
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC QUAD RS-485 DIFF DRVR 16-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED OSLON AMBER RED datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
GRACE INERTIA PLUG HOUSING 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 0.1NH 850MA 70 MOHM datasheet.pdf