| Internal Part Number | EIS-T37070-20-0 | |
| Number of Wire Entries | 20 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | Screws | |
| Bottom Termination | PC Pin | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | Nickel | |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole, Right Angle | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | T37070-20-0 | |
| Related Links | T3707, T37070-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor | |
 | 5102162-7 | CONN HEADER RT/A 30POS .100 GOLD | datasheet.pdf | |