Curtis Industries T37120-06-0
T37120-06-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37120-06-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37120-06-0.pdf
Availability of T37120-06-0
QUANTITY
T37120-06-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37120-06-0
Internal Part NumberEIS-T37120-06-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37120-06-0
Related LinksT3712, T37120-06-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37120-06-0 Details Description
Related parts for T37120-06-0
RES SMD 97.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf