Curtis Industries T37120-11-0
T37120-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37120-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37120-11-0.pdf
Availability of T37120-11-0
QUANTITY
T37120-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37120-11-0
Internal Part NumberEIS-T37120-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37120-11-0
Related LinksT3712, T37120-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37120-11-0 Details Description
Related parts for T37120-11-0
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FLTR BANDPASS 3.1-4.9GHZ UWB SMD datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PDK 2.54L datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf