Curtis Industries T37123-15-0
T37123-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37123-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37123-15-0.pdf
Availability of T37123-15-0
QUANTITY
T37123-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37123-15-0
Internal Part NumberEIS-T37123-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37123-15-0
Related LinksT3712, T37123-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37123-15-0 Details Description
Related parts for T37123-15-0
MOSFET N-CH 60V 59A TO-220AB datasheet.pdf
CONN TERMINAL AMPOWER 400MCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf