Curtis Industries T37150-08-0
T37150-08-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37150-08-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37150-08-0.pdf
Availability of T37150-08-0
QUANTITY
T37150-08-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37150-08-0
Internal Part NumberEIS-T37150-08-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits8
Number of Wire Entries8
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37150-08-0
Related LinksT3715, T37150-08-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37150-08-0 Details Description
Related parts for T37150-08-0
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 39.4VC SMC datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
CABLE MINI USB INTERNAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf