Curtis Industries T37165-12-0
T37165-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37165-12-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37165-12-0.pdf
Availability of T37165-12-0
QUANTITY
T37165-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37165-12-0
Internal Part NumberEIS-T37165-12-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37165-12-0
Related LinksT3716, T37165-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37165-12-0 Details Description
Related parts for T37165-12-0
CORD STR W/LED 3A FUSE RA PLUG datasheet.pdf
FIXED IND 71.1UH 3.4A 86.1 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SERIAL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 125VAC ROCKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCR WCR MMCXP STRGHT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf