Curtis Industries T37168-11-0
T37168-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37168-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37168-11-0.pdf
Availability of T37168-11-0
QUANTITY
T37168-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37168-11-0
Internal Part NumberEIS-T37168-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37168-11-0
Related LinksT3716, T37168-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37168-11-0 Details Description
Related parts for T37168-11-0
RES 499K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HSHRINK MARKER .13X1" YLW 1K/RL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.1A 175 MOHM SMD datasheet.pdf