Curtis Industries T37173-10-0
T37173-10-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37173-10-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37173-10-0.pdf
Availability of T37173-10-0
QUANTITY
T37173-10-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37173-10-0
Internal Part NumberEIS-T37173-10-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37173-10-0
Related LinksT3717, T37173-10-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37173-10-0 Details Description
Related parts for T37173-10-0
CAP ALUM 6800UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER PB LT datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf