Curtis Industries T38000-01-0
T38000-01-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38000-01-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38000-01-0.pdf
Availability of T38000-01-0
QUANTITY
T38000-01-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38000-01-0
Internal Part NumberEIS-T38000-01-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits1
Number of Wire Entries1
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38000-01-0
Related LinksT3800, T38000-01-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38000-01-0 Details Description
Related parts for T38000-01-0
IDC CABLE - MCF26K/MC26F/MCF26K datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
EDGECARD 132POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 16.3W 12V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5088MH-2 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS CABLE PIN datasheet.pdf
TERMINAL REC FASTON PIDG 5 datasheet.pdf
TRIAC 800V 25A TO-220FP datasheet.pdf