Curtis Industries T38000-14-0
T38000-14-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38000-14-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38000-14-0.pdf
Availability of T38000-14-0
QUANTITY
T38000-14-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38000-14-0
Internal Part NumberEIS-T38000-14-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38000-14-0
Related LinksT3800, T38000-14-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38000-14-0 Details Description
Related parts for T38000-14-0
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
LAMP T-1.25 NEO WEDGE 14V 100MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf