Curtis Industries T38002-25-0
T38002-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38002-25-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38002-25-0.pdf
Availability of T38002-25-0
QUANTITY
T38002-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38002-25-0
Internal Part NumberEIS-T38002-25-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38002-25-0
Related LinksT3800, T38002-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38002-25-0 Details Description
Related parts for T38002-25-0
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 529-FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOD EZDSP VC33 PWR SUPP COMPOSER datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf