Curtis Industries T38005-02-0
T38005-02-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38005-02-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38005-02-0.pdf
Availability of T38005-02-0
QUANTITY
T38005-02-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38005-02-0
Internal Part NumberEIS-T38005-02-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries2
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38005-02-0
Related LinksT3800, T38005-02-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38005-02-0 Details Description
Related parts for T38005-02-0
IC 16 BIT MONOLITHIC D/A 28 DIP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 38PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
LCD DISPLAY 20X4 APLHA NUM datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG 1000' datasheet.pdf
RES 23.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf