Curtis Industries T38007-25-0
T38007-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38007-25-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38007-25-0.pdf
Availability of T38007-25-0
QUANTITY
T38007-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38007-25-0
Internal Part NumberEIS-T38007-25-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38007-25-0
Related LinksT3800, T38007-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38007-25-0 Details Description
Related parts for T38007-25-0
TAPE REPLACEMENT WRITE-ON 1X3" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACK 1.75" WIRED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/32/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf