Curtis Industries T38011-26-0
T38011-26-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38011-26-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38011-26-0.pdf
Availability of T38011-26-0
QUANTITY
T38011-26-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38011-26-0
Internal Part NumberEIS-T38011-26-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits26
Number of Wire Entries26
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38011-26-0
Related LinksT3801, T38011-26-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38011-26-0 Details Description
Related parts for T38011-26-0
SCR MOD PWR 1200V 200A MAGNAPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.29K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf