Curtis Industries T38021-16-0
T38021-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38021-16-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38021-16-0.pdf
Availability of T38021-16-0
QUANTITY
T38021-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38021-16-0
Internal Part NumberEIS-T38021-16-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38021-16-0
Related LinksT3802, T38021-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38021-16-0 Details Description
Related parts for T38021-16-0
IC FLASH 4MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC MELF datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 18DB datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3PDT 500MA 125V datasheet.pdf