Curtis Industries T38023-18-0
T38023-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38023-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38023-18-0.pdf
Availability of T38023-18-0
QUANTITY
T38023-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38023-18-0
Internal Part NumberEIS-T38023-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38023-18-0
Related LinksT3802, T38023-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38023-18-0 Details Description
Related parts for T38023-18-0
SWITCH DIP TAPE SEALED 8POS SMD datasheet.pdf
RES 18K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT-89-3 datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
8-WAY PLUG PANEL MT W/SEAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf