Curtis Industries T38030-15-0
T38030-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38030-15-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38030-15-0.pdf
Availability of T38030-15-0
QUANTITY
T38030-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38030-15-0
Internal Part NumberEIS-T38030-15-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38030-15-0
Related LinksT3803, T38030-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38030-15-0 Details Description
Related parts for T38030-15-0
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 7.5A 32VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 250MHZ 6-CLCC datasheet.pdf