Curtis Industries T38030-20-0
T38030-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38030-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38030-20-0.pdf
Availability of T38030-20-0
QUANTITY
T38030-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38030-20-0
Internal Part NumberEIS-T38030-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38030-20-0
Related LinksT3803, T38030-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38030-20-0 Details Description
Related parts for T38030-20-0
RES SMD 750K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM60S/AE60G/HDM60S datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER AMBER datasheet.pdf
HDM DC STACKING MOD PF3.0 72CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf