Curtis Industries T38032-11-0
T38032-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38032-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38032-11-0.pdf
Availability of T38032-11-0
QUANTITY
T38032-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38032-11-0
Internal Part NumberEIS-T38032-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38032-11-0
Related LinksT3803, T38032-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38032-11-0 Details Description
Related parts for T38032-11-0
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf