Curtis Industries T38033-15-0
T38033-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38033-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38033-15-0.pdf
Availability of T38033-15-0
QUANTITY
T38033-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38033-15-0
Internal Part NumberEIS-T38033-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38033-15-0
Related LinksT3803, T38033-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38033-15-0 Details Description
Related parts for T38033-15-0
DEKAFIX GW 5 MARKED 79 50/CD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C032FS-4,5C1-3 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CRYSTAL 8.192000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf