Curtis Industries T38062-18-0
T38062-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38062-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38062-18-0.pdf
Availability of T38062-18-0
QUANTITY
T38062-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38062-18-0
Internal Part NumberEIS-T38062-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationWire Wrap
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38062-18-0
Related LinksT3806, T38062-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38062-18-0 Details Description
Related parts for T38062-18-0
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG SET/10 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 5MM GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 60UH 700MA 770 MOHM TH datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 35A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X49 POS WT datasheet.pdf
METALIZED POLYESTER 1X.5" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf