Curtis Industries T38101-16-0
T38101-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38101-16-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38101-16-0.pdf
Availability of T38101-16-0
QUANTITY
T38101-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38101-16-0
Internal Part NumberEIS-T38101-16-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38101-16-0
Related LinksT3810, T38101-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38101-16-0 Details Description
Related parts for T38101-16-0
IC OTP 512KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SPOD FINAL ASSEMBLY datasheet.pdf
TV 6C 6#8(TWINAX) PIN RECP datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 320 CLBs, 5000 Gates, 270MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf