Curtis Industries T38107-20-0
T38107-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38107-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38107-20-0.pdf
Availability of T38107-20-0
QUANTITY
T38107-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38107-20-0
Internal Part NumberEIS-T38107-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38107-20-0
Related LinksT3810, T38107-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38107-20-0 Details Description
Related parts for T38107-20-0
CONN RECEPT R/A 50POS 4-40 SCSI datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 400CPR datasheet.pdf
CONN TERM BLK 8POS 5.08MM VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf