| Internal Part Number | EIS-T38127-20-0 | |
| Number of Wire Entries | 20 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | - | |
| Bottom Termination | Solder Turret | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | - | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 105°C | |