Curtis Industries T38130-16-0
T38130-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38130-16-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38130-16-0.pdf
Availability of T38130-16-0
QUANTITY
T38130-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38130-16-0
Internal Part NumberEIS-T38130-16-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38130-16-0
Related LinksT3813, T38130-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38130-16-0 Details Description
Related parts for T38130-16-0
IC MUX/DEMUX 16X1 24SOIC datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAP 19.75" W/CONT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
BLZP 5.08/02/270LR SN OR BX datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf