Curtis Industries T38131-20-0
T38131-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38131-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38131-20-0.pdf
Availability of T38131-20-0
QUANTITY
T38131-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38131-20-0
Internal Part NumberEIS-T38131-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38131-20-0
Related LinksT3813, T38131-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38131-20-0 Details Description
Related parts for T38131-20-0
DUCT SOLID NOHO LGY 1X2"X 6' datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 2-4 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 15.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
3.3V/5V/12V Outputs High-Effi ciency Switching Regulators with LM78xx Pinouts datasheet.pdf