Curtis Industries T38147-19-0
T38147-19-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38147-19-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38147-19-0.pdf
Availability of T38147-19-0
QUANTITY
T38147-19-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38147-19-0
Internal Part NumberEIS-T38147-19-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits19
Number of Wire Entries19
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationQuick Connect (0.187")
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38147-19-0
Related LinksT3814, T38147-19-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38147-19-0 Details Description
Related parts for T38147-19-0
CONN HEADER 19POS VERT .156 TIN datasheet.pdf