Curtis Industries T38221-25-0
T38221-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38221-25-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38221-25-0.pdf
Availability of T38221-25-0
QUANTITY
T38221-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38221-25-0
Internal Part NumberEIS-T38221-25-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38221-25-0
Related LinksT3822, T38221-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38221-25-0 Details Description
Related parts for T38221-25-0
TERM PLUGGABLE TS35 10A WM BG datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED RED 500MA 7X9 SMD datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
25POS M SC FILTER 830PF datasheet.pdf
CONN FRONT CAP 36POS SKT HOUSING datasheet.pdf