Curtis Industries T38222-24-0
T38222-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38222-24-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38222-24-0.pdf
Availability of T38222-24-0
QUANTITY
T38222-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38222-24-0
Internal Part NumberEIS-T38222-24-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38222-24-0
Related LinksT3822, T38222-24-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38222-24-0 Details Description
Related parts for T38222-24-0
CONN 2MM FB HEADER 4ROW STR GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN CHAMP 50 POS RECEPT SHIELD datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC2W-NC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.2A 6-TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 382V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 11POS TIN datasheet.pdf
FUSE 125V ALARM 5A datasheet.pdf
PTC RESET 6V LO RHO 1206 3.00A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf