| Internal Part Number | EIS-T38235-11-0 | |
| Number of Circuits | 11 | |
| Number of Wire Entries | 11 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | Screws (Not Included) | |
| Bottom Termination | Quick Connect (0.110"), Insulated | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 105°C | |