Curtis Industries T38313-22-0
T38313-22-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38313-22-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38313-22-0.pdf
Availability of T38313-22-0
QUANTITY
T38313-22-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38313-22-0
Internal Part NumberEIS-T38313-22-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits22
Number of Wire Entries22
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38313-22-0
Related LinksT3831, T38313-22-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38313-22-0 Details Description
Related parts for T38313-22-0
TERM FORK VINYL INS #6 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X250MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf