Curtis Industries T38325-10-0
T38325-10-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38325-10-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38325-10-0.pdf
Availability of T38325-10-0
QUANTITY
T38325-10-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38325-10-0
Internal Part NumberEIS-T38325-10-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38325-10-0
Related LinksT3832, T38325-10-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38325-10-0 Details Description
Related parts for T38325-10-0
CONN HEADER .100 SINGL R/A 26POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 30AU datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ACOUSTIC DAMPER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A/1A TRPL 24QFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK DUAL WALL 12MM 2.75" datasheet.pdf