Curtis Industries T38331-15-0
T38331-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38331-15-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38331-15-0.pdf
Availability of T38331-15-0
QUANTITY
T38331-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38331-15-0
Internal Part NumberEIS-T38331-15-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38331-15-0
Related LinksT3833, T38331-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38331-15-0 Details Description
Related parts for T38331-15-0
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BRIDGE RECT 6A 800V KBU datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 10A 240VAC 80VDC datasheet.pdf