Curtis Industries T38332-19-0
T38332-19-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38332-19-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38332-19-0.pdf
Availability of T38332-19-0
QUANTITY
T38332-19-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38332-19-0
Internal Part NumberEIS-T38332-19-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits19
Number of Wire Entries19
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38332-19-0
Related LinksT3833, T38332-19-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38332-19-0 Details Description
Related parts for T38332-19-0
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 24V datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.80V SC70-4 datasheet.pdf
IC POWER INTERFACE SW 20WQFN datasheet.pdf
GSF1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 68PGA datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf