Curtis Industries T38412-25-0
T38412-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38412-25-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38412-25-0.pdf
Availability of T38412-25-0
QUANTITY
T38412-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38412-25-0
Internal Part NumberEIS-T38412-25-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38412-25-0
Related LinksT3841, T38412-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38412-25-0 Details Description
Related parts for T38412-25-0
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
ID MULTIPLEXER 4:1 DIFF 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 560MA 432 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.46V 500MW SOD80 datasheet.pdf