Curtis Industries T38421-13-0
T38421-13-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38421-13-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38421-13-0.pdf
Availability of T38421-13-0
QUANTITY
T38421-13-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38421-13-0
Internal Part NumberEIS-T38421-13-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits13
Number of Wire Entries13
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38421-13-0
Related LinksT3842, T38421-13-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38421-13-0 Details Description
Related parts for T38421-13-0
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf