Curtis Industries T38425-12-0
T38425-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38425-12-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38425-12-0.pdf
Availability of T38425-12-0
QUANTITY
T38425-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38425-12-0
Internal Part NumberEIS-T38425-12-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38425-12-0
Related LinksT3842, T38425-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38425-12-0 Details Description
Related parts for T38425-12-0
Connector Receptacle 25 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 1POS SGL .100 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 180POS .050" SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf