Curtis Industries T38432-11-0
T38432-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38432-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38432-11-0.pdf
Availability of T38432-11-0
QUANTITY
T38432-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38432-11-0
Internal Part NumberEIS-T38432-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38432-11-0
Related LinksT3843, T38432-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38432-11-0 Details Description
Related parts for T38432-11-0
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC AMP VIDEO MUX 2:1 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.5A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf