Curtis Industries T38512-20-0
T38512-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38512-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38512-20-0.pdf
Availability of T38512-20-0
QUANTITY
T38512-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38512-20-0
Internal Part NumberEIS-T38512-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C