Curtis Industries T38527-16-0
T38527-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38527-16-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38527-16-0.pdf
Availability of T38527-16-0
QUANTITY
T38527-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38527-16-0
Internal Part NumberEIS-T38527-16-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38527-16-0
Related LinksT3852, T38527-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38527-16-0 Details Description
Related parts for T38527-16-0
CONN RCPT/CAP 3POS FREE HANGING datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf